30.10.2020
Sdílet

Dalibor Čagánek: „Chtěl jsem ze semináře předčasně odejít. Dnes si se ZFP plním sny.“Datum: 2. 11. 2020

Náš seriál mladých a úspěšných ZFPáků pokračuje. Dnes Vám představíme v rozhovoru čtyřiadvacetiletého Dalibora Čagánka, jehož kancelář sídlí v Hodoníně. Přestože vystudoval strojírenství, v oboru vydržel jen chvíli, než ho zlákalo podnikání se ZFP. Po necelých 4 letech v ZFP je zatím na pozici 5, ovšem do konce roku vyhlíží postup na 6. pozici.
 

Kdy jsi byl poprvé na Základním semináři?
V polovině roku 2016 mě jako dvacetiletého kluka poprvé oslovil sponzor ze ZFP a celého půl roku jsem se odhodlával přijít na seminář. Pamatuji si, že jsem se na něj přihlásil až 7. ledna 2017. Jako první jsem od sponzora dostal prezentaci, kde mě ani tak neoslovila finanční nezávislost a možnost podnikat, jako nabídka luxusních aut, které jsem tam viděl. Do té doby jsem se vůbec ve sféře financí nepohyboval a přiznám se, že jsem v polovině toho semináře vůbec netušil, o čem lektor mluví. Moc nechybělo, abych odešel ještě před tématem finanční nezávislosti. Tam se to zlomilo, lektor Petr Doležel mě neskutečně nakopl a motivoval. Dva týdny poté jsem ve zkušební době opustil práci konstruktéra, neměl jsem tehdy co ztratit. Můj život v ten moment otočil o sto osmdesát stupňů. Člověk nikdy neví, kdy je ta správná příležitost.

Jak se změnila tvá motivace v začátcích u ZFP a kam se vyvinula dnes?
Na úvod mě oslovil právě ten ZFP lifestyle - auta, peníze, cestování. Protože to, co jsem měl za cíle předtím v zaměstnání, to se snad ani cílem nazvat nedalo. Dnes už by mě to spíš demotivovalo. V ZFP jsem pak viděl, jak si služebně starší kolegové dokážou plnit ty opravdu velké životní sny a stoupají krůček po krůčku vzhůru. Když to dokázali oni, proč bych nemohl i já? A tak si je plním. Mým vzorem je Michal Očenášek, který říká: Nehledejme obchody, pojďme hledat obchodníky. Obchody pak přijdou samy.

Jaký je tvůj recept na oslovení mladých lidí, aby s tebou šli na Základní seminář?
Dneska se hraje na první dojem. Hodně tomu pomáhají i sociální sítě. Když o mně někdo ví, že dělám do financí a chci se s ním sejít, jako první se podívá na Facebook a Instagram. Už v tomto okamžiku se člověk prodává. Pak na schůzku přijedu pěkným autem, to také zaujme. Já říkám, že máme nekonečný seznam lidí, které můžeme oslovit. Nejen kamarády, známé a rodinu, ale potkáváte se s nimi v každodenním životě. Třeba obsluhu v restauraci, kam chodíte na oběd. V dnešní době není problém prohodit pár slov, zjistit jméno a skrze sociální sítě člověka můžete napřímo oslovit a zjistit, jestli je spokojený tam, kde aktuálně je. Seminář pak zabere půl jednoho dne a když tam toho člověka vezmete, můžete oba jedině získat.

Bereš sociální sítě i jako zdroj informací?
Rozhodně, fungují u mě dokonce bych řekl i více, než e-maily. Mladí lidé dnes velmi neradi čtou, stačí jim titulek. A některým úplně postačí jen obrázek.

Oslovuješ studenty po škole nebo motivuješ spíše zaměstnané lidi?
Zaměřuji se spíš na lidi, kteří už rok nebo dva pracují a nejsou spokojení s výplatou nebo náplní práce. Ptám se, jestli tak chtějí žít celý život. Ukážu jim, že jen v jejich vlastních smlouvách tu leží třeba deset tisíc, na které si můžou sáhnout. Tak proč to nevyužít? Už v polovině mé prezentace někteří vyplňují přihlášku na seminář.  

Jak se ti podařilo získat sebejistotu vystupování?
Nebylo to hned, asi rok to trvalo. Člověk musí věřit tomu, co prodává. Chvíli trvalo, než jsem si vše osahal, jistota přišla postupně s praxí. Když do toho pak člověk dává sto procent, vrátí se mu to.

Co na to říkala rodina, když si začal podnikat se ZFP?
Máma z toho v počátku jako celoživotní zaměstnanec nebyla zrovna nadšená, asi tomu úplně nevěřila. U lidí, kteří vás mají nějak zaškatulkované, je to nejtěžší. Naše rodinné smlouvy jsem tak revidoval asi až po roce a půl působení v ZFP. Teď po 4 letech už můžu říct, že se starám komplet o finance celé naší rodiny a je to skvělé.

Byla i doba, kdy jsi měl nějakou krizi?
Jednou jsem dostal sám sebe na hranu, kdy jsem měl při startu podnikání dva tři měsíce po sobě velmi slušný příjem a místo, abych dál makal, přišlo uspokojení, zbytečně jsem prokrastinoval a další období bylo finančně těžší. Ale ustál jsem to. I to byla zkušenost, která mě naučila.

Je tu další vlna omezení kvůli koronaviru. Jak jsi přežil jarní období?
Abych pravdu řekl, během jarní karantény jsem si vydělal asi nejvíce peněz. Lidé se sice nemohli setkávat, ale byl to zase ideální čas, kdy mohli mí klienti výhodně investovat. Taky velice oceňuji sjednávání většin produktů online, zažil jsem ještě dobu, kdy se vyplňovalo vše ručně. Nejen já, ale hlavně naši klienti oceňují, že to jde všechno vyřešit v počítači. 

Dá se říct, že je práce tvým koníčkem?
Rozhodně, aktuálně to mám tak nastavené a naplňuje mě to. Je to strašně velký rozdíl, jestli se k životu snažíte připojit podnikání nebo do podnikání podřídíte svůj život. Já mám aktuálně nastavenou prioritu, a to je budování kariéry.

Jak trávíš svůj volný čas?
Než jsem nastoupil do ZFP, dělal jsem atletiku a potom ještě akrobacii na kole. Rád zajdu do posilovny. Mimo to rád cestuju, což mi práce v ZFP umožňuje.

Když jsi to zmínil, cestování a ZFP, to je pevné spojení…
Ano, se ZFP jsem měl možnost několikrát vycestovat i do zahraničí. Člověk se v rámci školení podívá bez velkých výdajů na skvělá místa. Mně se podařilo za necelé čtyři roky jet dvakrát do Itálie, do Chorvatska, Barcelony a plánuje se Kuba. Tomu říkám správný životní styl.

Kde se vidíš v budoucnu?
Mým cílem je samozřejmě finanční nezávislost. Chci, aby můj příjem dokázal pokrýt mé životní náklady. Dlouhodobým cílem je mít do třiceti let pod sebou velký tým fungujících obchodníků. Mám na to ještě pět a půl roku. Také bych si rád užíval cestování a poznal co nejvíce zemí. Mám rád zimní dovolené. Ideálně cestovat v luxusním autě, to u chlapů jako motivace pořád funguje.

Co bys poradil novým zájemcům o podnikání se ZFP?
Neplatí to jen se ZFP. Říkám svým kontaktům obecně, že ať už chtějí podnikat v jakémkoliv oboru, budou muset nejprve řešit peníze. A aby pochopili, o čem to je, měli by jít na náš základní seminář a vyslechnout si něco z oblasti finanční gramotnosti. 

 
 

Mám zájem o služby

Přihlašte se k našemu newsletteru a získáte nové informace ze světa financí.