Doplňkové penzijní spoření

„Myslete na stáří včas!” Víme, že se to snadno řekne. Úspory na život v pozdějším věku často ustupují jiným aktuálním prioritám, jako je třeba hypotéka, úvěr nebo stavební spoření. Jenže čas se na okolnosti neptá a ten, kdo na svou životní úroveň ve stáří takříkajíc stíhá myslet, má v důchodu o poznání klidnější spaní.
 


Ukážeme vám, jak si správně vybrat penzijní společnost, zvolit investiční strategii nebo vyplnit smlouvu. A taky se podíváme na to, jak díky spoření ušetřit na daních a mnoho dalších možností využití doplňkového penzijního spoření v praktickém životě.
 

Co je doplňkové penzijní spoření

Doplňkové penzijní spoření je nástupcem penzijního připojištění, které od začátku roku 2013 již není možné uzavřít. V případě, že jste si v minulosti penzijní připojištění zřídili, byly vaše peníze převedeny do tzv. transformovaných fondů, které mají na starosti penzijní společnosti.

K doplňkovému penzijnímu spoření můžete získat státní příspěvek a také příspěvek od zaměstnavatele. Stát vám však začne přispívat až v okamžiku, kdy začnete šetřit minimálně 300 Kč měsíčně. (Minimální měsíční částka na spoření je 100 Kč.) 
    
Při spoření je důležité zvolit vhodnou investiční strategii. V nabídce penzijních společností je celá řada investičních fondů – od povinných konzervativních fondů s nízkou mírou rizika až po odvážnější dynamické strategie. Záleží jen na vás, jakou míru rizika jste ochotni podstoupit.
 

Daňové zvýhodnění

Pokud ročně vložíte do fondu částku vyšší než 12 000 Kč, získáváte možnost odečíst si od základu daně z příjmu částku, která výši 12 000 Kč přesahuje. (maximálně do výše 24 000 Kč). Při měsíčním spoření optimální částky 3 000 Kč tak můžete ušetřit 3 600 Kč ročně.
 

Výplata doplňkového penzijního spoření

Pokud si přejete získat veškeré našetřené a zhodnocené prostředky – tedy bez jakékoli ztráty – můžete je vybrat nejdříve ve věku 60 let. Doplňkové penzijní spoření si však můžete vybrat i před touto dobou, nejdříve však po dvou letech od uzavření spoření. V tomto případě je však do plánů nutné započítat, že přijdete o státní příspěvek, budete muset zpětně doplatit daňové odpočty, příspěvek zaměstnavatele a váš výnos se zdaní 15% daní z příjmu. 

V posledních letech se objevila možnost zřídit doplňkové penzijní spoření pro děti a vybavit je tak do života finančními prostředky.     

Možností, jak si zajistit přísun financí v pozdějším věku, jsou také dobře zvolené investice.
 

 

Zajistěte se

Ať už přemýšlíte o tom, jak si udržet svou životní úroveň v důchodovém věku, nebo byste chtěli finančně podpořit své potomky, ozvěte se. Vše vám vysvětlíme a ukážeme vám možnosti, jak své peníze v tomto ohledu využít co nejlépe.

 

Mohlo by vás zajímat

icon-animated-coumime-2
Myslete zodpovědně a zabezpečte svou rodinu a blízké pro případ nenadálých životních událostí. Nechte si ušít pojištění na míru. Pomůžeme vám vybrat kvalitní pojišťovnu a nastavit pojištění přesně dle vašich potřeb.
icon-animated-coumime-5
Investujte své volné prostředky výhodně a chraňte své peníze proti inflaci. Možností máte spoustu: reality, realitní fondy, fondy kolektivního investování nebo třeba zlato.
icon-animated-coumime-1
Nejbezpečnější a nejoblíbenější produkt na trhu. Ideální pro ty z vás, kteří upřednostňují bezpečí a střednědobý spořící horizont s perspektivou výhodného úvěru ze stavebního spoření.